Akne

Akne (sivilce); yüz, sırt ve gövdede yer alan, yağ bezlerinin aktivitesinden kaynaklanan bir hastalıktır. Başlıca ergenlik aknesi ve erişkin aknesi (25 yaşından sonra) olarak 2 ayrı dönemde görülmektedir. Hafif, orta ve şiddetli tipleri vardır.

Akne Neden Olur?

Ergenlik döneminde artan yağ salgısı kıl yapısı ve yağ bezlerinde birikerek komedon adı verilen siyah veya beyaz noktaları oluşturur. Sürülen yağlı kremler, terleme, makyaj gibi durumlar ve uygun temizleyicilerin kullanılmaması gözenekleri tıkar ve tıkanan gözeneklerde biriken bakteriler sivilcelere yol açar.Her zaman olmasa da akneli kişiler genellikle yağlı bir deriye sahiptir.

Tedavi edilmeyen akne; skar dediğimiz kalıcı izlere neden olabilmektedir.

Akne (sivilce) nasıl oluşur? Erkek ve kadınlarda bulunan erkeklik hormonları ergenlik çağında yükselir, derideki yağ bezlerini uyarır ve genişletir. Aknenin en sık görüldüğü yüz, göğüs ve sırt bölgeleri yağ bezlerinin yoğun olarak bulunduğu bölgelerdir.

Yağ kanalları follikül olarak adlandırılan kıl içeren kanallarla da bağlantılıdır. Yağ bezleri sebum olarak adlandırılan yağlı bir madde  üretir. Sebum deri yüzeyine açılan kıl follikülleri vasıtasıyla deri yüzeyine boşalır. Bu kıl folliküllerinin ağızları  ”por” olarak adlandırılır. Sebum (yani yağ salgısı) kıl follikül kanalındaki hücrelerin dökülmesi ile de kanalda yapışkan bir hale gelir. Böylece por tıkanmış olur. Bakteriler folliküldeki yağ ve hücrelerle beslenerek çoğalırlar. Bu  bakteriler kimyasal maddeler salgılayarak follikül duvarının parçalanmasına, yağ salgısı, bakteriler ve hücresel elemanların deri içine dağılarak kızarıklık, şişme ve iltihap akıntısına yol açar.

Adet Düzensizliği İle Akne Arasında Bir Bağlantı Var mı?

Akne 25 yaşından sonra başladıysa, adet düzensizliği, kilo artışı, çene, karın ve meme başı çevresinde aşırı kıllanma şikayetlerinden birkaçı varsa hormon bozukluğu ve polikistik over hastalığı açısından değerlendirilme yapılmalıdır. Adet dönemlerinde akne şikayeti artabilir. Bu, hormonların neden olduğu doğal bir süreçtir.

Güneş ile Aknenin İlişkisi Var mıdır?

Güneş ışınları akneyi hafifletebilmektedir. Ancak yağsız güneşten koruyucu ürünler kullanılmalı ve direk güneş altında durulmamalıdır. Aksi halde leke kalabilir.

Diyet ile Akne Arasında Bir İlişki Var mıdır?

Akne ile yediğimiz gıdalar arasında direk bir bağlantı bulunamamıştır. Ancak son zamanlarda, kandaki şekeri hızlı yükselten gıdaların, insülin ve bazı hormonların hızla yükselmesine neden olduğu ve bu şekilde akneyi tetiklediği gösterilmiştir. Bu gıdalar başlıca; süt ve süt ürünleri, çikolata, patates, beyaz ekmek, şeker, fast food gıdalar, yağda kızartılan yiyecekler, hazır meyve suları gibi örneklendirilebilir. Bu tür gıdaların aşırı miktarda alınması önerilmemektedir.

Akne Tedavi Edilmezse Ne olur?

Aknenin tekrarlaması, psikolojik stres oluşturması, kalıcı izler bırakabilmesi nedeniyle mutlaka dermatoloji uzmanı tarafından tedavi edilmesi gerekir. Tedavi süresi hastanın durumuna göre belirlenir.

Aknede genetik bir yatkınlık var mıdır?

Genetik bir yatkınlık söz konusu olup ailesinde şiddetli akne sorunu olan bireylerde daha sık görülür.

Akneyi Sıkmak Önerilir mi?

Kesinlikle akneyi sıkmak ve kurcalamak önerilmez. Kurcalanan aknede iltihap yayılabilir, iz kalma riski artar. Ancak doktor gözetiminde komedonlar temizlenebilir, apseler boşaltılabilir.

Akne Nasıl Tedavi Edilir?

Aknenin şiddetine göre tedaviniz düzenlenecektir. Her hasta birbirinden farklıdır ve her hastanın tedavisi ayrıdır. Ortalama 2-4 ay gibi sürede yanıt alınmaktadır. Özellikle ilk 1. ayda aknenin artması gibi durumlar söz konusu olabilir.

Akne; şiddet durumuna göre; temizleyici jel, losyon, su bazlı nemlendirici ve güneş koruyucu kullanımı, diyet düzenlemeleri gibi temel bakım alışkanlıklarının yanısıra, yağlanmayı ve bakteri çoğalmasını önleyen, topikal (yani cilde dışarıdan uygulanan) yada ağızdan alınan ilaçlar gerektiği sürede tedavi edilir.

Bazı hastalarda; lazer, radyofrekans ve fototerapi ile, aknede başarılı sonuçlar bulunmaktadır. Tedavide en önemli noktanın, hekimle uyumlu olup, verilen önerilere uymak olduğu unutulmamalıdır.

TOP