KOLLAJEN AŞISI

Kollajen aşısı nedir?

Kollajen aşısı; derideki elastikiyet ve parlaklığın yeniden sağlanması, kırışıklıkların giderilmesi ve cildin yeniden yapılandırılması amacını taşıyan, son zamanlarda popüler olmuş bir uygulamadır. Kollajen, doku ve organları şekillendirerek yapısal güç sağlar. Kollajen cilde sağlamlık ve esneklik kazandıran temel yapı taşıdır. Vücutta kollajen üretimi, 25-30’lu yaşlardan itibaren yaşlandıkça doğal olarak yavaşlar. Bu sebeple yaşlanma periyodunda deride kırışıklıklar, sarkmalar ve eklem ağrıları meydana gelir. Bununla birlikte yüksek şekerli beslenme tarzı, sigara ve güneş maruziyeti gibi diğer çevresel faktörler de kollajen seviyelerinin azalmasına katkıda bulunur. 25 yaşın üzerindeki kişiler her yıl bu değerli proteinin yaklaşık yüzde 1,5 kadarını kaybeder ve böylece ilk kırışıklıklar oluşmaya başlar. Yani yaşlanmayla birlikte cildimizin yapı taşı olan kollajen, hem sayı hem de kalite olarak geriler.

Kollajen aşısı, kozmetik tıbbın ve yaşlanma karşıtı tedavilerin temel taşı olan Tip III kollajeni oluşturan fibroblast üretimini uyarır. Cilt altı dokuya (dermal doku) uygulandığında fibrostlar uyarılır ve yeni kollajen üretimi tetiklenir. Fibrostların uyarılması hyaluronik asit üretiminin artışını da sağlar. Kollajen aşısı; cildi yeniden yapılandıran ve böylece elastikiyetini ve parlaklığını geri getiren biyoaktif enjekte edilebilir bir formülasyondur. İlk yaşlanma belirtilerine karşı mücadelede etkili bir uygulamadır.

Kollajen aşısı kimlere uygulanır?

Yaşlanma sürecini durdurmak için 25 yaşından sonra önlem amaçlı olarak ya da oluşmuş yaşlanma belirtileri ve elastikiyet kaybını gidermek için her yaşta uygulanabilir.

Kollajen aşısı uygulamada amaç nedir?

Tüm yüz ve vücutta yenilenme, dermis ve bağ dokusunun yenilenmesi, cilt elastikiyetinin artırılması, yaşlanma belirtilerinin ve kırışıklıkların azaltılması, yüz, boyun, dekolte ve göğüslerde elastikiyet kaybının düzeltilmesi, karın ve kalça sıkılaştırma, üst kol ve bacaklarda sıkılaştırma gibi amaçlarla kullanılabilir.

Kollajen aşısı kimlere uygulanmaz?

Gebelik ve emzirme döneminde, bağışıklık sistemi hastalıklarında, şeker hastalığı olanlarda, keloid (normalden fazla doku iyileşmesi) oluşma eğiliminde, uygulama alanında enfeksiyon olması durumunda, kanser tedavisi sırasında, aynı seansta lazer tedavileri ile birlikte, kimyasal peeling ile eş zamanlı olarak uygulanamaz. Bu tip prosedürler  15 günlük seans aralığı korunarak uygulanabilir.

Kollajen aşısının etkinliği ne zaman ortay çıkar?

Uygulamadan sonra ilk sonuçlar 7-14 gün sonra ortaya çıkar ve tedavi süresince gelişmeye devam eder. Tedavinin tam etkisini elde etmek için 2-3 hafta aralıklarla 3-4 seans yapılmalıdır. Bu süreçten sonra cildin yoğunluğu ve elastikiyetinde gözle görülür farklılıklar oluşur. Etkinlik ortalama 1 yıl boyunca devam eder. Bazı kişilerde 3-6 ayda bir hatırlatma seansları yapmak etkinliğin daha uzun sürmesi bakımından yararlıdır. Tedavinin tam etkisi yani cilt gerginliği, cildin yoğunluğu, gevşek cildin kalınlaşması ve ince çizgilerin dolması tedavinin tamamlanmasından sonraki 4 hafta içinde elde edilir.

 

TOP